Rekolekcje KŻR

,,Maryja patronką na bolesne i trudne czasy

Autor: Agnieszka

 

Niebo jest po naszej stronie.

Za nami kolejne rekolekcje dla członków Żywego Różańca. W sesji „Maryja patronką na bolesne i trudne czasy”, która odbyła się w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie, wzięła udział rekordowa liczba osób. W trzydniowym spotkaniu, prowadzonym przez o. Bogumiła Jaworowskiego uczestniczyło 90 rekolektantów. 
O. Bogumił należy do zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Był gościem jednego z naszych różańcowych kongresów diecezjalnych. Listopadowe rekolekcje nie były pierwszymi, które dla nas głosił. W pierwszej konferencji zaznaczał, że trudne czasy nie dotyczą tylko obecnych ostatnich lat. Było ich sporo także w dalekiej i nieco bliższej przeszłości. Trudne czasy dotyczyły i dotyczą nie tylko świata, Kościoła, czy naszej ojczyzny, ale wydarzają się także w życiu każdego z nas. Są związane z zamętem, rozłamem, cierpieniami. Ojciec B. Jaworowski zaznaczał, że takie okresy owocują trzema postawami: dogmatyzowaniem wszystkiego (w celu obrony starego porządku), psychologizowaniem wszystkiego (które owocuje stawianiem w centrum człowieka) oraz pojawieniem się tzw. „apokaliptyków”, głoszących definitywny koniec świata. W takim ogólnym zamieszaniu zapominamy, że wszystko dzieje się z dopustu Bożego, że wszystko ma jakiś sens i do czegoś prowadzi. Nie możemy jednak wątpić w to, że Bóg jest zawsze z nami i nigdy nie zostawi nas bez pomocy. Pokazał to już w początkach świata, gdy po grzechu Adama i Ewy zapowiedział zwycięstwo nad grzechem, gdy zapowiedział Maryję, której Potomstwo zniszczy diabła. Ojciec Bogusław zachęcał do modlitwy o triumf Serca Niepokalanej, do chronienia się w Jej sercu i zawierzania Jej wszystkich swoich posług i działań. 
W kolejnych konferencjach opowiadał o potężnym wstawiennictwie Matki Bożej oraz o owocach zawierzenia się Jezusowi przez Jej ręce. Dużo miejsca w swoim głoszeniu poświęcił także walce duchowej. Przypominał, że zły duch nie ma dostępu do naszej woli i rozumu, ale atakuje je poprzez zmysły. Przestrzegał przed praktykami magicznymi i satanistycznymi. Mówił o wielkiej wartości postu i ofiary. Zaznaczał, że Bóg nie przebacza tylko dwóch grzechów: grzechu nieprzebaczenia i grzechu, którego nie uznajemy za zło. 
Podczas konferencji nie zabrakło wielu bardzo poruszających świadectw ludzi, pokazujących jak Bóg i Maryja troszczą się o tych, którzy do nich się zwracają. Zakonnik pokazywał, jak Jezus i Jego Matka przeprowadzają ludzi przez trudne doświadczenia, jak pomagają i ratują. Każdy, kto się do nich zwróci, nigdy się nie zawiedzie. 


Bogu niech będą dzięki za ten czas modlitwy, ewangelizacji, formacji i zamyślenia. Dziękujemy za tak liczny udział w rekolekcjach. Dziękujemy za tych, którzy w tym czasie zamieszkali w domu rekolekcyjnym, za wszystkich, którzy dojeżdżali i za dobrych ludzi z Siedlanowa, którzy gościli u siebie tych rekolektantów, dla których zabrakło miejsc noclegowych w naszym domu. Kochani! Jesteśmy zbudowani Waszą modlitwą, zasłuchaniem na konferencjach i uczestnictwem w nocnej adoracji Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Wielkie „Bóg zapłać” składamy też o. Bogusławowi. Dziękujemy za wszystkie nauki, rozmowy i modlitwy. Niech Jezus Ojcu błogosławi i prowadzi w głoszeniu Dobrej Nowiny!Niech w tym wszystkim będzie Bóg uwielbiony! Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com