Rekolekcje „Wiara i modlitwa w rodzinie”

Autor: Agnieszka

Czas poświęcony Bogu nie jest czasem straconym.

W dniach 25-27.11.2022r. dane nam było przeżywać w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie kolejne rekolekcje dla wspólnoty Żywego Różańca z rejonu bł. Męczenników Podlaskich i rejonu św Maksymiliana Marii Kolbego. Tematem rekolekcji była: „Wara i modlitwa w rodzinie”. 

''Był to owocny czas dzięki wyjątkowemu rekolekcjoniście. Ks. dr hab. Jacek Goleń z Katedry Duszpasterstwa Rodzin Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego potrafił w sposób prosty i czytelny dotrzeć do serc rekolektantów, tłumaczył kwestie wiary i modlitwy, szczególnie modlitwy w rodzinie. Modlitwa buduje, wzmacnia wiarę człowieka. Warto było poświęcić ten czas dla Boga, by na nowo ustawić właściwą relację stworzenia do Stwórcy. Modlitwa w rodzinie jest spoiwem łączącym małżonków, ich dzieci i wnuki. Dzisiaj szczególnie jest ona potrzebna w naszych społecznościach przeżywających kryzysy i swoiste rozdarcia. Przykład modlących się wspólnie rodziców, a zwłaszcza ojców, jest potrzebny młodemu pokoleniu w budowaniu pozytywnych wzorców do naśladowania. Korzystanie w życiu rodziny z sakramentów św. zapewnia jej trwałość i nierozerwalność co potwierdzają badania naukowe. Zamiast narzekać jak jest źle, zacznijmy od wspólnej rodzinnej modlitwy, a ona będzie nas przemieniać, jednoczyć, wzmacniać wiarę i przybliżać do celu naszego życia jakim jest zbawienie.” 

Zelator Janusz 

"Ty się interesuj Bogiem a on się zajmie Twoimi sprawami".

,,Wdzięczny temat i serdeczna atmosfera towarzyszyły nam przez cały czas trwania razem. Ksiądz rekolekcjonista swoim mądrym słowem trafiał do naszych serc o Bożej miłości oraz o powierzeniu miłości w ręce Pana. Tylko serce Boga jest źródłem miłości ludzkiej a podłączenie się do niego daje gwarancję, że też będziemy potrafili kochać. Aby pomnożyć tę ludzką miłość trzeba się zawierzyć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa - to jest właśnie tajemnica Bożego Serca, to najlepsza i najskuteczniejsza droga wzrastania w cnotach i realizacji planu Boga. Cały świat jest otoczony tą miłością a my jesteśmy wezwani do czczenia tego Serca.

 Analiza i znaczenie poszczególnych wyrazów i zdań modlitwy "Ojcze Nasz" w grupach w odniesieniu dla małżonków i rodzin było dla mnie czymś nowym. Ciekawie było wypowiedzieć się i zobaczyć interpretację tej modlitwy według innych osób. Prezentowane były też świadectwa dawane przez nasze siostry i księdza prowadzącego o Bożych interwencjach w codziennym życiu.

Zelatorka Elżbieta 

„Jezu bądź we mnie większy a ja będę się umniejszać”.

,,Kończącymi się w tym dniu rekolekcjami - rozpoczęłam kolejny adwent. Bóg postawił na mojej drodze wspaniałego rekolekcjonistę, Ks. Prof. Jacka Golenia. Człowiek o spokojnym sercu, napełniony Duchem Świętym, prostym językiem trafiał głęboko do mojej duszy. Udowadniał, że Bóg mnie kocha, że wciąż czeka na moje prośby, podziękowania. Zawierzyłam siebie i moich bliskich Sercu Jezusa przez Niepokalane Serce Maryi. Postanowiłam nie użalać się nad sobą tylko wszystko zawierzać Jezusowi i Matce Najświętszej. 

Zelatorka Halina 

Podczas rekolekcji odbyło się także spotkanie z Diecezjalnym Moderatorem ks. Grzegorzem Kocem i Moderatorem Rejonowym ks. Dariuszem Parafiniukiem. Podsumowane zostały działania w rejonach w obecnym roku, jak również przedstawiony został plan na kolejny rok. 

 Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com