Dzień skupienia dla KŻR z Rejonu bł. Honorata Koźmińskiego.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej

Autor: Agnieszka

22 października w kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbył się dzień skupienia dla kół Żywego Różańca z Rejonu bł. Honorata Koźmińskiego. Wzięli w nim udział członkowie róż z dekanatów Biała-Północ, Biała-Południe, terespolskiego i janowskiego.

Spotkanie rozpoczęło się od wniesienie na ołtarz relikwii św. Jana Pawła II. Potem zgromadzeni wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. kan. Henryka Jakubowicza, proboszcza bialskiej parafii św. Michała Archanioła. Kapłan podkreślał, że różaniec jest modlitwą daną przez samego Boga. Składa się bowiem z Modlitwy Pańskiej, której nauczył nas Jezus oraz z Pozdrowienia Anielskiego, które są słowami Bożymi. Modlitwę „O mój Jezu...” przekazała nam Matka Boża w Fatimie. Ks. H. Jakubowicz zachęcał nie tylko do odmawiania różańca, ale też do noszenia go ze sobą.

- Różaniec jest małym egzorcyzmem. On nie tyle wypędza z człowieka szatana (tu potrzebna jest posługa księdza egzorcysty), ale daje siłę do walki ze złym – podkreślał duszpasterz. W swojej konferencji cytował słowa Papieża Polaka, który zachęcał do odmawiania różańca w każdych okolicznościach życia. Kapłan dzielił się także kilkoma świadectwami, dotyczącymi mocy modlitwy różańcowej.

Po konferencji uczestnicy dnia skupienia obejrzeli montaż słowo-muzyczny o Janie Pawle II, przygotowany przez młodzieżowe koło różańcowe im. Pauliny Jaricot z parafii św. Michała Archanioła i przez scholę z parafii Wniebowzięcia NMP. Kolejnym punktem był różaniec. Po nim rozpoczęła się Msza św., celebrowana pod przewodnictwem ks. Grzegorza Koca, diecezjalnego moderatora KŻR. Kapłan, nawiązując do ewangelii najpierw mówił o nawróceniu.

- Wyróżniamy kilka jego rodzajów. Pierwszy dotyczy nawrócenia od grzechu i zerwania powiązań ze złem. Drugie to nawrócenie do woli naszego Ojca, do pragnienia, by Jego wolę odczytywać i wypełniać. Istnieje też nawrócenie maryjne; to odkrycie drogi Maryi, Ona jest Matką naszej duszy i ciała, Ona rodzi nas do życia wiecznego. Maryja chce nas pielęgnować, osłaniać i prowadzić, byśmy doszli do życia z Bogiem – głosił ks. G. Koc.

Potem moderator KŻR mówił o środkach, które są niezbędne w nawracaniu. Podkreślał, że do przemiany życia konieczna jest m.in. żywa wiara, umiejętność przebaczenia, systematyczna spowiedź oraz asceza życia połączona z pracą nad sobą. Zachęcał także do sięgania po słowo Boże, korzystania z sakramentów i uczestnictwa w Eucharystii. Na końcu mówił o modlitwie różańcowej. - Różaniec wprowadza nas w dzieje zbawienia, przez niego wprowadzamy nas samych i naszych bliskich w świętość Boga – tłumaczył kapłan. Na końcu podzielił się świadectwem owoców modlitwy różańcowej, opowiadając o historii starszej kobiety, która dzięki różańcowi wymodliła nawrócenie i uwolnienie z nałogu swego syna.

Po Eucharystii odbyła się agapa. Następnie uczestnicy wysłuchali świadectwa Małgorzaty, która założyła koło różańcowe wśród członków swojej rodziny. Mówiła też o owocach Nowenny Pompejańskiej. Spotkanie zakończyła wspólna modlitwa koronką do Bożego Miłosierdzia. 

AWAWZdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com