Pielgrzymka KŻR - parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Radoryżu Koscielnym.

Niepokalanów, Gietrzwałd, Stoczek Warmiński i Św. Lipka

Autor: Agnieszka

W dniach 17 i 18 września 2022r. grupa 54 pątników udała się pod duchowym przewodnictwem ks. Mieczysława i czcicieli różańca świętego na pielgrzymkę do sanktuariów w: Niepokalanowie, Gietrzwałdzie, Stoczku Warmińskim i Świętej Lipce. Pielgrzymi podczas podróży do świętych miejsc rozważali życie Jezusa i Maryi odmawiając 4 części różańca świętego – zawierzając wszystkie intencje osobiste, rodzinne i parafialne.
W Niepokalanowie zapoznali się z życiem i działalnością męczennika, franciszkanina, założyciela Rycerstwa Niepokalanej świętym Maksymilianem Kolbe. Postać św. Maksymiliana i jego dziedzictwo są źródłem inspiracji wskazującej drogę do przebycia. Miłość do człowieka, którą Ojciec Maksymilian praktykował w całym życiu i w chwili ofiary z życia za brata w hitlerowskim obozie śmierci jest realizacją ewangelii. „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie oddaje za przyjaciół swoich”. Uczestniczyli we Mszy św., która poświęcona była dzieciom z okazji VI ogólnopolskiego spotkania dzieci pod hasłem „Święty Franciszek rycerz pokoju”.
Gietrzwałd – Sanktuarium położone w krajobrazie warmińskich jezior z przydrożnymi kapliczkami. Pielgrzymi z zachwytem wpatrywali się w wizerunek Matki Bożej, która to przed 145 laty objawiła się na przykościelnym klonie 160 razy dwóm dziewczynkom: Basi Samulowskiej i Justynce Szafrańskiej, prosząc dzieci o modlitwę różańcową.
Stoczek Warmiński  to kolejne sanktuarium na pątniczym szlaku – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju. To szczególne miejsce dla bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdyż w klasztorze tym był więziony przed 69 laty Prymas Wyszyński, przez ówczesne władze komunistyczne. Pielgrzymi otrzymali błogosławieństwo relikwiarzem bł. Kardynała Wyszyńskiego, który jest dziękczynieniem za beatyfikację. Relikwiarz zdobi wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, której prymas zawierzył samego siebie, pisząc w Stoczku Warmińskim akt osobistego oddania się jej opiece.
Święta Lipka – barokowe sanktuarium Maryjne z przepiękną prezentacją koncertu organowego w czasie którego nie tylko pielgrzymi rozsłuchali się w brzmieniu organów, ale oglądali poruszające się figurki. Na świętolipskich organach koncertują wybitni polscy i zagraniczni organiści.
 Wszyscy zadowoleni i szczęśliwi wrócili do domów, z brzmieniem słów Matki Bożej „Odmawiajcie różaniec”.Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com