Rekolekcje „Maryja - nowa Ewa”

Dom Rekolekcyjny w Siedlanowie 9-11 września 2022

Autor: Agnieszka

W dniach 9-11 września odbyły się rekolekcje adresowane do Rady ŻR, zelatorów dekanalnych, ich zastępców i pozostałych chętnych. Trzydniowym ćwiczeniom przewodniczył ks. Rafał Pietruczuk, biblista i wykładowca siedleckiego WSD. Rekolekcje rozpoczęliśmy od Mszy św., której przewodniczył ks. Grzegorz Koc, diecezjalny moderator ŻR. Po Eucharystii wysłuchaliśmy pierwszej konferencji. Ks. R. Pietruczuk wyjaśniał czym jest Objawienie Boże, Słowo Boże i Pismo Święte. Przypominał, że to ostatnie nie „spadło z nieba”, ale powstało na drodze wiary.

- Słowo Boże ma moc egzorcyzmowania człowieka, ono nie jest traktatem. Słowo Boże jest żywe. Ono się uaktualnia, gdy je czytamy – wskazywał biblista. Potem, przytaczając konkretne fragmenty z Pisma Świętego, wyjaśniał, czym jest Słowo Boże. Tłumaczył, dlaczego jest porównywane m.in. do ziarna gorczycy, ulewy i śniegu, obosiecznego miecza i pokarmu dającego życie. Wieczór zakończyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu, różańcem i Apelem Jasnogórskim.

W sobotę wysłuchaliśmy kolejnych trzech konferencji. Podczas pierwszej z nich słuchaliśmy o tym, co Pismo Święte mówi o życiu Matki Bożej. W czasie drugiej ks. Rafał tłumaczył, dlaczego Maryję nazywamy Arką Nowego Przymierza. Trzecia konferencja dotyczyła królowania Matki Najświętszej. Tego dnia również nie zabrakło Mszy św. i wieczornej adoracji oraz różańca. 
Warto dodać, że po kolacji wspólnie świętowaliśmy 90 urodziny zelatorki Stanisławy Chromińskiej z Łukowa.

W niedzielę wysłuchaliśmy ostatniej rekolekcyjnej konferencji. Ks. R. Pietruczuk wyjaśniał w niej, dlaczego Kościół widzi w Maryi nową Ewę. Nasze ćwiczenia zakończyliśmy Mszą św. i obiadem. 
Program rekolekcji uwzględniał jednak nie tylko wspólne słuchanie, uczestnictwo w jutrzni czy Eucharystii oraz modlitwę różańcową. Organizatorzy zatroszczyli się także o czas na indywidualne spotkanie ze Słowem Bożym. Podczas tych chwil każdy z nas miał okazję przemyśleć i przemodlić treści przekazywane przez ks. Rafała, a także medytować nad zaproponowanymi tekstami z Nowego Testamentu.

Bogu niech będą dzięki za te rekolekcje, które niewątpliwie przybliżyły nam postać Matki Najświętszej. To ważne, byśmy nie tylko modlili się za Jej wstawiennictwem, ale także Ją poznawali i naśladowali. Dziękujemy wszystkim za obecność. To był błogosławiony czas!Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com