BŁ. PAULINA JARICOT - MISTERIUM

Kościół św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej

Autor: Agnieszka

Przedstawienie o patronce


7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej,  w kościele św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej przedstawiono misterium o bł. Paulinie Jaricot. Przedsięwzięcie przygotowało młodzieżowe koło różańcowe, któremu patronuje założycielka Żywego Różańca. 

Do tematu misterium wprowadził wszystkich ks. Sławomir Ochnik. Mówił: „22 maja 2022 r. w Lyonie odbyła się beatyfikacja Pauliny Jaricot, założycielki Żywego Różańca oraz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Dziś gromadzimy się na dziękczynnej modlitwie za ten wielki dar. Przyjmujemy go całym sercem, starając się coraz lepiej poznać tę niezwykłą postać, naśladować przykład jej życia i prosić Boga, przez jej wstawiennictwo, o potrzebne łaski. Zapraszam do przeżycia misterium poświęconego tej bliskiej nam osobie. Rozważymy cztery szczególne wartości, które charakteryzowały bł. Paulinę Jaricot. Ona im służyła, a dziś pomaga nam pełniej odkryć je w naszej codzienności. Będą to: niezwykła głębia modlitwy, wielka troska o misje, godna podziwu gorliwość w służbie ludziom, a także wyjątkowe świadectwo cierpliwego niesienia krzyża, jaki daje nam Bóg”. 

Do przygotowania misterium wykorzystano scenariusz napisany przez Annę Włodarczyk. Rolę bł. Pauliny odegrała Ula, narratorem był Dominik, a prowadzącym modlitwę Szymon. W postać kapłana wcielił się ks. Sławomir. Za obsługę techniczną odpowiadał Jakub. Po Mszy św. o godzinie 18.00, młodzież przygotowała odpowiednią scenerię do przedstawienia misterium. Zadbała m.in. o odpowiednie kolorowe oświetlenie, zapalone świece i wyświetlanie slajdów. Temu wszystkiemu towarzyszyła nastrojowa muzyka. W trakcie misterium odwzorowano poszczególne sceny, dotyczące życiu bł. Pauliny Jaricot. Całość była przeplatana śpiewem wezwania „Jezu, ufam Tobie”. W tą modlitwę włączyła się także widownia. Choć pora była późna, parafianie pozostali do samego końca. Byli bardzo zasłuchani i zapatrzeni w to, jak nasza młodzież pięknie przedstawiła poszczególne części misterium. Ula, która była głosem bł. Pauliny, bardzo upodobniła się do  swojej bohaterki nie tylko strojem, czy fryzurą, ale też ogromnym wyczuciem podczas czytania poszczególnych kwestii, wypowiadanych przez Paulinę. To piękne przedstawienie zakończyło się gromkimi brawami (na stojąco) i podziękowaniami od księdza proboszcza naszej parafii ks. kanonika Henryka Jakubowicza. Młodzi aktorzy otrzymali też bardzo wiele indywidualnych podziękowań od parafian, składanych bezpośrednio i poprzez i sms-y.

Panie Jezu, prosimy Cię, abyśmy w najtrudniejszych chwilach naszego życia okazywali głęboką dojrzałość duchową, jaką miała bł. Paulina. Jezu, ufamy Tobie...


Zachęcamy również inne parafie do organizowania takich wydarzeń, jak to nasze przedstawienie o życiu i dziele bł. Pauliny Jaricot.


Z Panem Bogiem. Pozdrawiam. 

LucynaZdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com