Zapraszamy na X Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca

Autor: Dagmara

To będzie wielkie święto Rodziny Różańcowej! II Ogólnopolski Kongres Różańcowy i X Pielgrzymka Żywego Różańca zgromadzą 3 i 4 czerwca na Jasnej Górze członków róż na modlitwie i formacji.

Będzie to okazja, by ożywić zapał róż różańcowych i podziękować za wielki wkład polskiego Kościoła w ewangelizację i wspieranie dzieła misji, za które modlą się członkowie Żywego Różańca (ŻR). Stowarzyszenie Żywy Różaniec ma swoją siedzibę w domu Zgromadzenia Sióstr Loretanek w Warszawie-Rembertowie, bo to właśnie tu zrodziła się idea ożywienia wspólnot ŻR w Polsce.

DZIĘKCZYNIENIE ZA BEATYFIKACJĘ

Dwudniowe spotkanie rozpocznie się Mszą Świętą pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, delegata KEP ds. ŻR, w kaplicy MB Częstochowskiej (transmisja w TV Trwam), po której w auli papieskiej zostaną wygłoszone trzy wykłady ukazujące dynamikę oraz misję Kościoła i modlitwy różańcowej. Wśród zaproszonych prelegentów są: ks. dr Bogdan Michalski, dr Wincenty Łaszewski i ks. prof. Marek Tatar.

– Pragniemy przypomnieć, że różaniec jest modlitwą dla wszystkich, którzy pragną tą drogą wchodzić w tajemnicę Boga i się uświęcać. Ta modlitwa kontemplacyjna prowadzi nas do wielkiego świadectwa w działaniu, co było pragnieniem założycielki Pauliny Jaricot – mówi ks. dr Jacek Gancarek, krajowy moderator ŻR. – Można powiedzieć, że my w Polsce będziemy przeżywać jako pierwsi w Europie i na świecie to wielkie święto dziękczynienia za jej beatyfikację, która odbędzie się 22 maja br. w Lyonie – podkreśla nasz rozmówca.

Wydarzenie będzie także szansą na prezentację wszystkich wspólnot różańcowych, które działają w naszej Ojczyźnie i przypomnienie, że w Polsce ponad 2 mln ludzi podąża na co dzień drogą tej formacji.

Sam kongres ma charakter zamknięty i będą w nim uczestniczyć maksymalnie 20-osobowe delegacje z każdej diecezji, jak również wszystkie wspólnoty różańcowe zaproszone w osobach swoich przedstawicieli. Jednak na pielgrzymkę, która jest częścią składową kongresu, są zaproszeni wszyscy członkowie wspólnot różańcowych.

– Od wieczornej procesji różańcowej 3 czerwca możemy uczestniczyć już wszyscy bez ograniczeń. Wszystkich ludzi różańcowych serdecznie zapraszam – mówi ks. dr Gancarek.

200 LAT DZIEŁA DLA MISJI

Kolejną okazją do tak uroczystego świętowania jest jubileusz 200-lecia Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary (PDRW) założonego przez Paulinę Jaricot w 1822 r. Jak podkreśla ks. dr Maciej Będziński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsc

e, wydarzenie będzie hołdem złożonym założycielce tego dzieła, którego niezmiennym celem jest modlitwa za misje.

– Dzięki Paulinie PDRW dało fundament działalności misyjnej przez tworzenie grup, które modliły się i wspierały materialnie misjonarzy. Jest to przede wszystkim dzieło ukierunkowane na misje adgentes, czyli te, gdzie po raz pierwszy jest głoszona Ewangelia – wskazuje ks. Będziński.

Obecnie na świecie jest 1916 terytoriów misyjnych i PDRW służy temu, aby wspomagać nie tylko materialnie, lecz także modlitwą i ofiarą cierpienia tych, którzy są na początku drogi wiary.

– Chodzi o to, aby dzieło misyjne mogło się rozwijać, aby coraz więcej ludzi słyszało o potrzebach misyjnych, o tym, że Kościół jest misyjny. W PDRW i w całej działalności misyjnej chodzi o wymianę darów. Zachwycamy się Ewangelią i chcemy ją przekazywać dalej – akcentuje dyrektor PDM.

Swoją obecnością wydarzenie uświetni abp Giampietro Dal Toso, prezydent PDM.

– Będzie to wzmocnienie dla nas wszystkich, potwierdzenie, że to, co robimy, nasza modlitwa, nasze zaangażowanie, nasze ofiary, mają sens. To będzie też szansa, aby ukazać jedność tych dwóch dzieł założonych przez Paulinę Jaricot: PDRW i ŻR – dodaje nasz rozmówca.

JAK DRUGA RODZINA

Jej droga wiary rozpoczęła się od modlitwy różańcowej. A gdy poznała biografię Pauliny Jaricot, zrozumiała, czym tak naprawdę jest ŻR. Agnieszka Czarnolas-Chudzik, zelatorka kół ŻR diecezji siedleckiej, prywatnie żona i mama dwójki dzieci, w ŻR jest od 20 lat. Przyznaje, że jej życie rodzinne jest ustawione w rytmie działalności ŻR. Pierwsze niedziele miesiąca, wspólne wyjazdy, pielgrzymki…

Umacniam się tym, że to moje Zdrowaś Maryjo nie jest już wypowiedziane po cichu, ale jego siła jest zwielokrotniona. Gdy w tamtym roku umarła moja mama, czuliśmy wsparcie wspólnoty, wiedzieliśmy, że nie jesteśmy w tym sami. Członkowie koła ŻR zebrali się, aby modlić się za nią w jej ostatnich chwilach tu, na ziemi. Dlatego ŻR jest dla mnie jak druga rodzina – moje koło, moje siostry w kole, czy teraz już w diecezji – mówi zelatorka diecezjalna.

Przyznaje, że spotkania takie jak coroczna pielgrzymka na Jasną Górę pomagają członkom róż lepiej się poznać, poczuć ducha modlitwy i wspólnoty – a to nie to samo, co śledzenie transmisji z wydarzenia przed telewizorem.

– Tegoroczny kongres i pielgrzymka, a jeszcze wcześniej beatyfikacja Pauliny Jaricot będą dla mnie umocnieniem. Chciałabym zgłębić dzieła naszej założycielki, jej życie i duchowość. W naszej diecezji 20 marca rozpoczynamy nowennę dziewięciu niedziel przed jej beatyfikacją. Pragniemy także zorganizować, jeśli sytuacja pozwoli, wyjazd do Lyonu na uroczystości beatyfikacyjne – opowiada pani Agnieszka.

Jest przekonana, że na Jasną Górę nikogo z członków ŻR nie trzeba zapraszać.

– To jest takie miejsce i taki czas, że każdy wie, że powinien tam być. Jedziemy stęsknieni do domu, do Matki. Jeśli ktoś rozumie, czym jest wspólnota ŻR, to będzie czuć potrzebę wspólnej modlitwy, spotkania się, zobaczenia, że jest nas tak wielu! – kwituje z entuzjazmem nasza rozmówczyni z Siedlec.

źródło: https://rozaniec.eu/wydarzenia/uczynic-rozaniec-modlitwa-wszystkich/Zdjęcia pochodzą z serwisu www.freepik.com